Kiralama Sözleşmesi

KİRALAMA SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ

EXPRESS VİLLA YACHTİNG EMLAK A.Ş


MADDE 1. TARAFLAR

İş bu sözleşme Kiralama Hizmeti veren “Express Villa Yachting Emlak A.Ş” ile Mülkü Kiralayan “Misafir” tarafından …………………………………………………………….. Adresinde bulunan ve www.expressvilla.com sitesinde …… ilan numarasına sahip mülkün kısa süreli kiralanması için hazırlanmıştır. İş bu sözleşmede Kiralama Hizmeti veren “Express Villa Yachting Emlak A.Ş” bundan sonra “Express Villa” olarak, Mülkü Kiralayan ise “Misafir” olarak anılacaktır. Kısa dönem kiralık villa/apartların paylaşıldığı ilan portalı (www.expressvilla.com) bundan sonra Web Sitesi olarak anılacaktır.

MADDE 2. AMAÇ

Bu sözleşme ile www.expresvilla.com sitesinde yer alan kısa dönem kiralık mülklerin başlangıç ve bitiş tarihleri önceden belirli bir süre için villa/apart kiralanması amacı ile yapılmıştır. www.expressvilla.com internet sayfasında ilan edilen villalarımızdan/apartlarımızdan herhangi birine internet sayfamız üzerinden veya telefon yolu ile veya elektronik posta yolu ile rezervasyon yaptıran misafir ve beraberindekiler aşağıdaki şartları peşinen kabul etmiş sayılırlar. Aşağıdaki şartların herhangi birine aykırı davranış, Express Villa ’nın, rezervasyonu tek taraflı olarak iptal etme, misafirin villayı/apartı terk etmesini isteme ve alınan kapora, depozito ve kira bedelini iade etmeme hakkını verir.

MADDE 3. REZERVASYON VE ÖDEME

Web sitende (www.expressvilla.com) paylaşılan kiralık villa ve apartların belirlinen tarihler için kısa dönem olarak kiralamak isteyen misafir web sitesi üzerinden veya mail/whatsapp/telefon yoluyla rezervasyon talebi oluşturabilir. Talebi oluşturan Express Villa giriş/çıkış tarihleri ve ödemesi gereken ücretin belirtildiği rezervasyon formunu Misafire mail veya WhatsApp yoluyla iletir. Rezervasyon formu iletildikten sonra 24 saat içinde misafirin ödemesi gereken kapora Express Villa’nın banka hesabına havale/eft yoluyla gönderilir. Kaporası ödenmeyen villa/apartı Express Villa başkasına kiralayabilir.

MADDE 4. GİRİŞ VE ÇIKIŞ SAATLERİ

Misafir rezervasyon yaptığı villa/aparta 13:00 – 18:00 saatleri arasından check in işlemi yapabilir. Belirtilen saatler dışında check in yapmak istiyorsa önceden Express Villa ‘ya bildirmek zorundadır. Misafir konaklama süresi dolduğu gün 09:00 – 11:00 saatleri arasında check out yapmalıdır. Geç check out ekstra ücrete tabi olabilir ve Express Villa ‘ya önceden haber verilmesi gerekir.

MADDE 5. KONAKLAMA KURALLARI

 1. Kiracı, kiralananı özenle kullanmak zorundadır.
 2. Kiracı, kiralananda ve çevrede oturanlara iyi niyet kuralları içinde davranmaya zorunludur.
 3. Kiracı, kiralananı kısmen veya tamamen üçüncü kişilere kiralayamaz, alt kiraya veremez; devir ve temlik edemez.
 4. Kiracı, kiralayanın yazılı izni olmadıkça, kiralananda değişiklik yapamaz; aksi halde, doğacak zararı karşılamak zorundadır.
 5. Üçüncü kişilerin kiralanan üzerinde hak iddia etmeleri halinde, kiracı, durumu derhal kiralayana haber vermek zorundadır.
 6. Kiracı, kiralananda yapılması gereken bakım ve onarımları, derhal kiralayana bildirmek zorundadır; aksi halde doğacak zarardan sorumludur.
 7. Kiracı, kat malikleri kurulunca kendisine tebliğ edilen hususları, kiralayana haber vermek zorundadır.
 8. Kiracı, kat malikleri kurulu kararı uyarınca, yapılması gereken işlere izin vermek zorundadır.
 9. Kiracı, kiralanandaki onarımlara katlanmak ve kiralanandaki olağan kullanımdan dolayı yapılması gereken onarımları yapmak/yaptırmak ve giderlerini karşılamak zorundadır.
 10. Kiralananın mülkiyet hakkından doğan vergileri kiralayana, kullanımdan doğan vergi, resim ve harçları kiracıya aittir. Uyuşmazlık halinde, yerel örf ve âdetler uygulanır.
 11. Kiracı, kira sözleşmesinin sonunda, kiralananı aldığı şekilde, kiralayana teslim etmek zorundadır: Keza kiralananla birlikte teslim edilen demirbaşlar da alındığı şekilde, kiralanana teslim edilmediği takdirde, oluşan hasarların bedelinin kiralayana ödenmesi veya eski hale getirilmesi zorunludur.
 12. Kiralananın iyi ve kullanılmaya elverişli halde teslim edildiği asıldır. Aksi durum kiracı tarafından ispatlanmak zorundadır. Kiralananın normal kullanımından dolayı ortaya çıkacak yıpranma ve eksikliklerden dolayı kiracı sorumlu değildir.
 13. Kiracı, kira sözleşmesinin sona ermesi veya satılığa çıkartılması halinde, kiralananın gezilmesine ve incelenmesine izin vermek zorundadır.
 14. Kiralananın boşaltılması/tahliyesi gerektiği hallerde, kiralananın boşaltılmaması durumunda ortaya çıkacak zararlardan dolayı kiracı sorumlu olacaktır.
 15. Kiracı, kendisi veya birlikte oturanların sağlığı için ciddi tehlike oluşturmayan kusurlardan dolayı, kiralayanı teslim almaktan kaçınamaz, sözleşmeyi bozamaz ve kiradan indirim talebinde bulunamaz.
 16. Kiracı, kiralana yaptığı faydalı ve lüks şeylerin bedelini kiralayandan isteyemez ve sözleşme bitiminde bunları kiralayana teslim etmek zorundadır.
 17. Kiracı, kiralayanın yazılı olurunu almak ve giderleri kendisine ait olmak üzere, genel anten, uydu anteni, kablo televizyon gibi donanımları yaptırabilir.